Niyazi Çoban Jr.
2 min readAug 11, 2022

--

Yasaklıklar Diyarına Bir Serzeniş

Bafra’daki Mehmetçik Belediyesi Halk Plajı’nı severik, bu sene gitmedim gerçi… Denize piknik edasında giderik hep. Girişteki “Yiyecek içecek getirmek yasaktır” tabelasını hiç sevmem. Kime göre neye göre yasak? Var mı öyle bir madde bir yerlerde? Olamaz zaten, olması yasak.

Umursar mıyık o tabelayı? Hayır, her gitdiğimizde elimizde buzluklarımıznan gitdik, önünde fotoğraf çekme ukalalığını ve de küstahlığını ve hatta terrrrbiyesizliğini da yaptık çünkü birinin bunu yapması gerek, birinin değil aslında herkesin yapması gerek.

Glapsides Plajı’nı keşfettik 90lardan ve 2000lerin başlarından sonra :).
Girişte gene bir tabela var; “Denizimiz ücretsizdir, Şezlong + WC + Duş + Soyunma Kabini + Şemsiye + Bali Masajı : 20 TL “ Çok dadlı değil mi?

Yasak masak yok, o gerginlik yok, trip yok tavır yok. mis

Benzer bir durum sokağa nazır evlerin önünde da var.

Hemen bir tabela: “Park yapmak yasaktır”

Sebep?

Belediye yol kenarını niçin park yeri olarak gösterir madem? Yerde kutucuklar var, sarı çizgi yok? ee?

Bazıları daha üst seviyeye çıkar, belediyenin işaretlenmiş park yerlerine gubbicikler, sandalyeler, yatak, masa, gözetleme kulesi falan goyar ki biri gelemesin, park edemesin. Utanmasa temel dökecek. Napıyoruk ama herkes gendi bölgesini işaretler?

Anlarım, bazı evler için sorun olur belediyenin çizdiği park yerleri. Gelir kapısının önünü kapadır, garajın hemen bitişiğinde biter dönme imkanı vermez, evet bu mağduriyetdir. Belediyeynan çözülmesi gerekir, kurallı bir şekilde park eden vatandaşnan değil.

Neysa, gelelim konuya geri. “Park etmek yasaktır” ne? Kimsin sen da yasaklar çıkarabilme iradesini bulun kendinde? “Lütfen burayı boş bırakınız” yaz mesela tabelaya, bak ne güzel.

Başka yerde yok mu bu “yasak çıkarma” fantezisi? Olma mı…

“Dokunmak yasaktır”, “oturmak yasaktır”, “koklamak yasaktır”, “sokulmak yasaktır”, “ısırmak yasaktır” yau canım benim, hepsi için hassasiyetini anlarım. Şöyle bir durum var, “yasak” olması için yasada bir yer olması, bir yaptırımı olması, toplumsal kabul görmüş bir kural bütünlüğü olması ne bileyim böyle şeyler gerekmez mi? Deylim ki dokundum. Noolacak? Napacan? Ya da napabilin? Maksimum yapabileceğin mekandan uzaklaştırmakdır.

“Yasak” yerine kullanılabilecek onlarca ifade var, derdimizi öyle anlatsak daha dadlu olur bence. Bırakalım gerçekten yasak olanlar en azından anlam erozyonuna uğramasın.

Sen da o sandalyeleri çek kapının önünden da beşinci turu atarım park yeri bulayım diye.

--

--